İpek Akyıldız

Biyografi


Uluslararası şirketler ve  İnsan Kaynakları (İK) Danışmanlık şirketinde 25 senelik kurumsal İK profesyonelliğinin , Danışmanlık ve Takım Koçluğu ile birleştirme ve  birikimleri geri dönüştürme zamanı…

İpek, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü lisans , Yetişkin Eğitimi bölümü lisansüstü mezunudur.

İnsan Kaynakları (İK) Kariyeri “ Eğitim ve İşe Alım asistanı” ,daha sonra “Personel&Bordro  Şefi” ve “Eğitim Şefi “olarak Procter&Gamble- Eczacıbaşı ortaklığı olan Sanipak’ta , şimdinin %100 Procter&Gamble  şirketinde başladı.

Daha sonra yine Hızlı Tüketim Ürünleri sektöründe uluslarası ortaklı Sabancı ve Kraft Foods şirketleri  lider firmalarından birinde Adana ve İstanbul’da kariyerine devam etti.Adana ve İstanbul’da Organizasyonel Gelişim bölümünde “İK Şefi “ rollerinde bulundu. Daha sonra şirketin satış sisteminde bayilik sisteminden distribütörlük sistemine geçişi sonrası İK tecrübelerinin Satış grubuna transferi ile Satış departmanında “Satış Eğitim Şefi “, daha sonra “Satış Eğitim ve Gelişim Müdürü” pozisyonlarında bulundu.

9 senelik uluslararası lider firmalardaki İK tecrübelerini , İK Danışmanlık şirketi tarafına transfer etmek üzere Adecco’nun global platformdaki şirketlerinden Kariyer Yönetiminde uzman Lee Hecht Harrison’ı (LHH) Türkiye’ye getirme kararı sonrası LHH’e  “ İş Geliştirme Müdürü” olarak geçiş yaptı.

Bu yapıda çok farklı rollerde bulundu özetle,

 • LHH Outplacement (Yeni Kariyere Geçiş Hizmetleri) işinin Türkiye’de kurulumu; Satış, iş geliştirme ve müşteri yönetimi, LHH’in serifikalı danışmanı olarak tüm işten ayrılmak zorunda kalan profesyonellere yönelik mavi yakalı çalışanlar dahil birebir danışmanlık,eğitmenlik, Şirketlerin üst yönetimi ile hem şirket hem de çalışanlar adına istenen geçişin sağlanması için iletişim stratejilerinin oluşturulması ve  yönetimi,LHH’in “Çalışanların İşte Tutundurulması ve Değerlendirme Merkezleri” çalışmaları üzerinde çalışma ve projeler üretme

Global  platformda  Kariyer Yönetimi alanında  hizmet veren  İK Danışmanlık firması 8 senelik tecrübe sonrası, İpek kariyerini tekrar  şirketler tarafındaki İK alanına döndürme kararını verdi  ve “ IMS Health firmasında İK Müdürü” olarak yeni pozisyonuna başladı. IMS Health’de Yönetim Ekibinin bir üyesi olarak tüm  İK fonksiyonlarından sorumlu olarak İK departmanını  kurdu ve bu sorumluluklarını uzun süre devam ettirdi.

Bu dönemde Uluslarrası Koçluk Federasyonu ( ICF ) onaylı Coaches Training Institute (CTI) Koçluk programını, daha sonra Organizasyonlara  ve Liderlere Koçluk programını tamamladı.

Ardından Yönetici Koçluğu tarafını da tamamlamak adına Marefidelis’in sertifikalı Yönetici Koçluğu programına katıldı.

İpek,halen İnsan Kaynakları Danışmanlığını sürdürmenin yanısıra koçluk tarafında edindiği becerilerini ve iş hayatındaki tecrübelerini birleştirerek Engage&Grow programlarını şirketlerin ve çalışanların  sürdürülebilirliklerini başarı ve mutlulukla devam ettirmelerine katkı sağlamaktan memnunluk duyuyor.

İpek’in profesyonel hayatta üyesi olduğu kurumlar;

ICF Türkiye,  EMCC Türkiye, CTI Türkiye, PERYÖN , Bağaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) , Boğaziçi Üniversitesi Mezunları  ve İş İnsanları Derneği

Biography


25 years of experience as Human Resources (HR) Professional in various leading multinational companies combining with HR Consulting firm experience.

İpek has got her Bachelor degree in Guidance and Counseling and Master degree in Adult Education  from Boğaziçi University.

Her HR career has started and flowed as Training &Recruitment assistant, Personnel &Payroll  chief and Training  chief in a leading newly  joint ventured FMCG company with Procter&Gamble and Eczacıbaşı which is Procter&Gamble acquired company.

Then she has started to work in an another newly joint ventured FMCG company with Sabancı &Kraft Foods.She had various roles in Adana and İstanbul, she has started as HR Chief, then she has transferred her HR experiences into the Sales Department as  Sales Training Chief and Sales Training&Development Manager during sales channel restructuring period for this company.

After 9 years of HR experience in multinational companies, she has switched her  HR experience to Global Career Management service part of Adecco, Lee Hecht Harrison (LHH) as a Business Unit Manager.Her main roles were;

Foundation of LHH Outplacement business in Turkey , Sales ,business development and  client management,As LHH certified Consultant,one to one  consultant, facilitator and training delivery roles for all affected employee levels including  blue- collar employees,Communication partner  for the smooth transition of the companies and the affected people , Study on LHH Retention programs and Assesment centers

After long period of global Career management service role in HR consulting business, she has re-focused HR role in the company side and took HR Manager role in IMS Health. In IMS Health, established HR department by having responsibilities  for all HR functions as being a management team member.

Meanwhile, İpek has  completed an International Coach Federation (ICF) accredited certified programme at Coaches Training Institute (CTI) and Coaching the Organization & the Leader programme.

On her coaching journey, she is continiuing with the Organization and Relationship Systems Coaching (ORSC) programme which is also ICF accredited.

Her new career objective is to combine all her HR Learnings gathered in her experiences with the Team Coaching , Relationship Coaching systems approach to build more sustainable ,resilient and succesful teams.

In the professional environment, she is a member of ICF Turkey,European Mentoring&Coaching Council  (EMCC ) Turkey, CTI Turkey network, Personel Yöneticileri Derneği (PERYÖN), Boğaziçi University Allumni (BÜMED) , Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği (BRM) .

   

   

  Engage & Grow çalışan bağlılığını arttırmayı amaçlayan firmalar için karlılık, verimlilik ve liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik, aksiyon temelli nöroloji bilimi verileri kullanılarak tasarlanmış, başarısı kanıtlanmış bir programdır.

  ADRES

  Maslak Mah. AOS 55. Sok. 42 MASLAK
  B Blok Sit. No: 4 Kat: 9 Ofis No: 909
  Sarıyer, İstanbul

  TELEFON

  +90 212 291 12 00

  E-MAİL

  info@engageandgrowturkey.com