Sayı 40
​    4 Mayıs 2021

 
 
 
'Kolay bir iş mutluluk sağlamaz. Esas mutluluk, bizden varımızı yoğumuzu sergilememizi isteyen zor bir işi başardıktan sonra ortaya çıkar.'
Theodore Isaac Rubin
Reskilling/Upskilling 2
Başarılı Bir Beceri Kazandırma Programı Nasıl Olmalıdır?
Dünya hızla değişirken siz ve şirketiniz hedeflerinize ulaşmak için yeni becerilere mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Eğitim verdiğiniz çalışan işten ayrılacak diye kaygılanıyor ve eğitim vermeyi erteliyor musunuz? Gelişmek ve hatta hayatta kalmak için sürekli öğrenme şarttır. Başarılı bir beceri kazandırma programı, işgücünü ve kuruluşu destekleyerek boşlukları kapatır ve genellikle beceri geliştirme programlarıyla devam eder. Bu süreçte en büyük rol İK departmanı düşer. Peki hem verimli bir beceri kazandırma programı yapıp hem de potansiyeli yükselen çalışan nasıl elde tutulur? Öğrenmek için hemen şimdi tıklayın.
OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
Ekip Liderleri için Bağlı Ekipler Yaratmanın 20 Yolu
Çalışan bağlılığı sadece çalışanların mutluluğu ile mi ilgilidir? Çalışan bağlılığı yüksek kişilerin uzun yıllar sizinle çalışması sonucu kurumun güçlü bir savunucusu haline gelmeleri, şirketinize ve tabi ki çalışanlarınıza ne kazandırır? Enage&Grow Koçumuz Bertay Fişekçi'nin hazırladığı ''Ekip Liderleri için Bağlı Ekipler Yaratmanı 20 Yolu'' e-kitapçığını hemen indirin.
HEMEN İNDİRİN
Eğitim Yönetiminde "Kirkpatrick" Modeli Nasıl Uygulanır?
Eğitim alan çalışanların bu gelişim sürecinde aidiyet duymasını sağlayarak süreç içerisinde kalmasını sağlamak, aktardıklarınızı ne derecede öğrenip öğrenmediklerini rakamsal verilerle ölçümlemek, öğrendikleri teorik bilgileri uygulayabilir kılma sürecini takip etmek ve değerlendirmek ister misiniz? Bu sayede güçlü çalışanları elde tutabilirsiniz, üretimi artırabilirsiniz, motivasyonu yükseltebilirsiniz, satışı ve kaliteyi artırabilirsiniz. Başarılı, verimli ve kaliteli eğitim yönetimi için "Kirkpatrick" modelinin detaylarını hemen öğrenin.
HEMEN OKUYUN
 
 
Mehmet Sungur I Mutluluk Arayıp Bulunan mı? Olunan mı?
''Bir makine aldığımızda kullanım kılavuzu ile gelir. Bu kılavuz içinde aldığımız üründen maksimum yarar sağlamak için yapmamız gereken bilgilerle birlikte bir arıza çıktığında düzeltmek ve yeniden işlerlik kazandırmak için gerekli olan birçok detaylı bilgi vardır. Şimdi hayatı bir düşünün, hayat da tüketilen bir zaman dilimidir. Ve insan yaşamına anlam verebilmek, karşılaştığı zorlukları daha iyi yönetebilmek ve daha mutlu olmak istediğinde böyle bir kullanım kılavuzu olmadığını fark eder.'' diyor Mehmet Sungur. Hepimiz hayattan pek çok şey isteriz ama en çok da mutlu olmak isteriz. O halde mutluluk nedir, ulaşmak için bir kullanım kılavuzu var mıdır? İzlerken dahi mutlu olmaya başladığınız bu konuşmayı hemen şimdi izleyin. 
HEMEN İZLEYİN
Türk Telekom İşe Alım Sistemini Dijitalleştirdi
 
 
Türk Telekom, insan kaynakları alanında yeni uygulamaya aldığı dijital sisteminin detaylarını paylaştı. Türk Telekom'un işe alım sisteminde uygulamaya koyduğu 'Santral' adlı dijital deneyim sisteminde 30 bine yakın özgeçmişin potansiyel yetenek havuzunda toplandığı, işe alım sürecindeki tüm paydaşların dahil olduğu dijital deneyim için bir yıl önce 'agile dönüşüm' kapsamında çalışmalara başlandığı ve sistem entegrasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından manuel operasyonlara son verildiği ifade edildi. İş süreçlerimizin tamamı dijitalleşme yolunda ilerliyor, işe alım süreci de en önemli konulardan biri. Siz de Türk Telekom işe alım sistemi Santral nasıl işliyor öğrenmek için şimdi habere tıklayın. 
HEMEN OKUYUN
Neden Sürekli Erteliyoruz? | Erteleme Hastalığı
Karın ağrılarına sebep olan aylık değerlendirme raporları, yeni proje yaratım süreci, bir başka sisteme geçiş… Ne zaman başlayacağım, içinizdeki ses sürekli durumu ertelemek mi istiyor? İnsanın gerçekleştirdiği her davranışın temelinde ödüle ulaşma isteği yatar. Peki sonunda bir ödülle ulaşacak olsak dahi başlamayı neden erteliyoruz? Yaptığımız iş ile aldığımız ödül arasındaki zaman farkı istikrarımızı nasıl etkiliyor? Davranışsal psikoloji araştırmacılarının bu konu ile ilgili neler söylediğini, ertelemeyi bırakmak ve motive olmak için neler yapabileceğinizi bu yazıda bulacaksınız.  Aslında sorun işi yapmak değildir, başlamaktır diyorsanız hemen yazıyı okuyun.
HEMEN OKUYUN
#KitapÖnerisi 📚
Yeni Dünyada Daha Akıllı Daha Hızlı Daha Başarılı Olmanın Sırları
Charles Duhigg
YENİ DÜNYADA DAHA akıllı DAHA Hızlı Daha Başarılı Olmanın Sırları, üretkenliğimizi nasıl artırabileceğimizi ve sonucunda da nasıl daha başarılı ve dönüştürücü olabileceğimizin anahtarını sunan bir kitap. Kitabı okuduğunuzda, hayatınızda stresten uzak bir şekilde üretken olma yolculuğunuzda yepyeni hikayelerle dolu müthiş bir rehberle karşılaşacaksınız.
SATIN ALIN
 
 
Engage & Grow Türkiye
Organizasyonlara ve çalışanlarının zihinlerine yepyeni renkler kazandırmak için buradayız.
Engage & Grow Türkiye
Halaskargazi Cad. No: 114/8 34363 Osmanbey, İstanbul
+90 212 291 12 00  info@engageandgrowturkey.com
Mersis No: 0396065322000017
Bizi takip etmeyi unutmayın!