Sayı 39
​    20 Nisan 2021

 
 
 
'Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.'
Mustafa Kemal Atatürk
Çalışan Bağlılığı - Müdür Olarak ''Samimi'' Anları Yaratmak
Yapılan araştırmalar çalışanların müdürleriyle ilişkisinin yüzde 70'e varan oranlarda bağlılığı etkilediğini gösteriyor. Çalışanların bağlı olmalarında bir çok etmen var, işinde anlam bulması veya güçlü yanlarını kullanabilmesi gibi… İyi bir diyaloğunuzun olduğu, sizi dinleyen, destekleyen, sizin daha iyi performans göstermeniz için size uyarılar yapan bir müdürünüz var mı ya da siz bu özelliklere sahip bir müdür müsünüz? Engage&Grow Koçumuz Bertay Fişekçi kariyerinde çok yakın çalıştığı müdürlerle çalışırken bu kişilerin hangi özellikleri sayesinde kendine güveninin arttığını, işine daha çok sarılarak yaptığını sizler için yazdı. Bu çok da zor ve karmaşık bir şey değil. Samimi anları yarattığınız ölçüde çalışan bağlılığı artar, siz de bunun çok sayıda olumlu katkısını yaşamak istiyorsanız neler yapabileceğinizi öğrenmek için hemen yazıyı okuyun.
OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
Reskilling: Gelecek İçin Yeni Beceri Kazandırma
Gelişen teknoloji endüstrileri tamamen yeniden şekillendiriyor ve insanların özel maharetlere sahip olması bekleniyor. Birçok şirket, çalışanlarının mevcut uzmanlıkları ve önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyulacaklar konusunda tutarsızlıklarla karşı karşıya. 2020 McKinsey & Company anketi, şirketlerin en çok finansal hizmetler, telekom ve yüksek teknoloji endüstrilerindeki beceri eksikliklerinden sıkıntı yaşayacağını keşfetti. Çalışanlara yeni beceriler kazandırmak, bu çıkmazdan kaçınmanın etkili bir yoludur. İşverenler, öğrenme fırsatları arayanları elde tutma ve açık pozisyonları içeriden doldurma olasılığına sahiptir. Gündemde sıkça konuşulan reskilling ve upskilling nedir, neden bu kadar önemlidir hemen yazıya tıklayarak öğrenin.
HEMEN OKUYUN
2021'de İzlenecek 4 Sürdürülebilirlik Trendi
 
 
Covid19'un etkileri ile birlikte şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımları artıyor. Şirket stratejileri kârın yanında toplumsal sorunlara çözümler için de şekillenecek. Şirketlerin yanı sıra yatırımcılar da ESG çalışmalarını artıran şirketlere yatırımlarını artıracaklar. Covid19'un farkındalık getirisiyle net sıfır emisyon taahhüttü veren şirket sayısı 2020'de iki katına çıktı. Şirketlerin, ESG farktörlerini gözeterek yaptıkları yatırımlar son dört yılda 40,5 trilyon dolara yükseldi. Gıda, tekstil ve yaşam tarzlarında sürdürülebilirlik bu yıl gündemde olacak. Haydi gelin 9 yıldan az zamanımız kalmışken 2020'nin sürdürülebilirlik özetine ve 2021'in sürdürülebilirlik trendlerine birlikte göz atalım. 
HEMEN OKUYUN
Dil, Düşünce Şeklimizi Nasıl Etkiliyor? - Lera Boroditsky | TEDWomen
Gerçekten karmaşık düşünceleri birbirimize aktarabiliyoruz. Düşünme, konuşma ve duyma döngüsü içerisinde yüzyıllar boyunca fikir aktarımı yapabildik. Bu noktada kullandığımız dil çok önemli. Dünyada konuşulan 7.000 farklı dil olduğunu biliyor muydunuz? Farklı kelimeler farklı ses tonları farklı yapılar… Buradan yola çıkarak insanoğlunu yıllarca merak ettiği bir soruyu düşünelim: Diller, düşünce şeklimize yön veriyor mu? Charlemagne, ''İkinci dil bilmek ikinci ruha sahip olmaktır.'' demiştir. 

Bu videoyu izledikten sonra bazı kelimeleri hayatınıza daha çok almak bazılarını da çıkarmak isteyebilirsiniz özellikle kendi yapacaklarınızı yazdığınız listenizde "yapılacak" yerine "yapacağım" yazmak beyninizde birçok şeyi değiştirebilir. Kullandığımız kelimeler yaratmak istediğimiz şeyi oluşturacak olan tuğlalardır. Lera Boroditsky, kullanılan dilin kullananın düşünce şekillerini nasıl etkilediğini anlatıyor, kelimelerin gücünden yararlanmak için hemen tıklayın.
HEMEN İZLEYİN
Dijital Çalışma Alanlarını Benimseyen Şirketler Ayakta Kalacak
Çalışanlara en iyi olmaları ve en iyi performansı göstermeleri için ihtiyaç duydukları esnek ortamlar yaratmak için dijital çalışma alanı çözümlerini benimseyen şirketler, işlerini sürdürmekle kalmıyor, aynı zamanda hızla öne geçiyor. Citrix Başkan Yardımcısı Tim Minahan'a göre, böyle zamanlarda çalışanlarının işe bağlılığını, iş sürekliliğini ve müşterilerin desteğini sağlamak esnek çalışma modelleri ve güvenli uzak çalışma alanı teknolojileri gerektiriyor. Ekonomi ve İş Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma şu anda işsiz ya da ekonomik açıdan etkisiz durumdaki kişilerin %69'unun esnek çalışma fırsatı verilmesi durumunda çalışmaya istekli olduğunu gösterdi. Neden dijital çalışma alanları ekibiniz ve şirketiniz için bu kadar önemli öğrenmek için şimdi yazıyı okuyun.  
HEMEN OKUYUN
Yeni Bir İş Ortamına Girdiğimizde İyi ya da Kötü Alışkanlıklarımız Neden Değişir?
İş yaşamımız boyunca farklı şirketlerde çalışıyoruz, farklı kültürler görüyoruz, farklı çalışma biçimleri ve alışkanlıklar ediniyoruz. Yeni bir ortama girdiğimizde bildiklerimizle bulduklarımızı kıyaslıyoruz. Bazı şeyler olağan ve tanıdık geliyor, bazılarına burada da böyle yapılıyormuş diyoruz, bazı şeylerle çatışıyor.  Yavaş yavaş içine girdiğimiz kabın şeklini alıyoruz. Sorgulayıcı tavrımız gidiyor ve körleşiyoruz. Bir işin en iyi, en verimli şekilde nasıl yapılacağını araştırmıyor, sorgulamıyoruz. Kendi kurumsal süreçlerimizi, pratiklerimizi kıyaslamaktan vazgeçiyoruz. Peki böyle mi olmak zorunda? Doğanın bir kanunu mu bu? Şirket kültürünün çalışanları nasıl etkileyebileceğini görmek için şimdi yazıyı okuyun.
HEMEN OKUYUN
#KitapÖnerisi 📚
Hızlı ve Yavaş Düşünme
Daniel Kahneman
SATIN ALIN
Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek.
 
 
Engage & Grow Türkiye
Organizasyonlara ve çalışanlarının zihinlerine yepyeni renkler kazandırmak için buradayız.
Engage & Grow Türkiye
Halaskargazi Cad. No: 114/8 34363 Osmanbey, İstanbul
+90 212 291 12 00  info@engageandgrowturkey.com
Mersis No: 0396065322000017
Bizi takip etmeyi unutmayın!