Sayı 38
​    6 Nisan 2021

 
 
 
'Hiçbir zaman gökten gül yağmayacaktır. Daha çok gül istiyorsak daha çok fidan ekmeliyiz.'
Nietzsche
Çalışan Bağlılığı - Kimse Eleştirilmekten Hoşlanmaz!
Geri bildirim ve onun etrafındaki algı savaşı… İş yerinde yapılan bir eleştiride yapılan eleştirileri kişiselleştirip kişiliğinize yapılan bir saldırı olarak düşündüğünüz oluyor mu? İş arkadaşlarınızın ya da üstlerinizin yaptığı bazı geri bildirimlerden sonra kendinizi yetersiz hissettiğiniz durumlar oldu mu? Çalışanlarınızın eleştiri alma korkusundan dolayı ikinci bir ajanda tuttuğunu düşünüyor musunuz? Maalesef birçok çalışan ve müdür bu sorulara sık sık evet yanıtını veriyor. Engage&Grow Koçumuz Bertay Fişekçi ofislerimizde çok sık yaşanan ama böyle bir durum yokmuş gibi davranılan bu durumu sizler için yazdı, hemen şimdi okuyun.
OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
İşe Alım Sürecindeki Referans Kontrolünde Hangi Sorular Sorulur?
İş görüşmeleri ve mülakat sürecinin ardından hem aday hem de işveren tarafından görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını takiben referans kontrolü aşamasına geçilir. Peki referans kontrolü nedir, neden referans kontrolü yapılır? Referans görüşmesi olumsuz sonuçlanabilir mi? Referans görüşmesi nasıl yapılır? Referans görüşmesinde sorulabilecek sorular nelerdir? Bu bilgilere hakim olduğunuzu düşünseniz de sizin için bulduğumuz bu yazıyı okuyarak zihninizi tazelemeniz faydalı olacaktır. İşe alım süreçlerinizden önce özellikle referans kontrolünde sormanız gereken soruları mutlaka okuyun.
HEMEN OKUYUN
World Economic Forum 2025! Peki Hangi Beceriler İçin Hazır Olmalıyız?
Meslekleri ele alarak önümüzdeki 5 yılı ön görmeye çalışırsak; iş dünyası hangi yöne evrilecek, hangi beceriler öne çıkacak? Dünya Ekonomik Forumu'nun 20 Ekim tarihinde yayınladığı Mesleklerin Geleceği 2020 raporunda, pandemi nedeniyle yaşanan aksamalar ve otomasyon teknolojilerinin giderek yaygınlaşması üzerine mesleklerin 5 yıllık dönüşümüne odaklanılıyor. Raporda öne çıkan başlıkları ve 2025'te arayacağımız ve sahip olmayı hedeflediğimiz en önemli 10 beceriyi öğrenmek için hemen butona tıklayın. 
HEMEN OKUYUN
Ayakları Değil Yürekleri İşe Koşun | 2020 | Hülya Mutlu | TEDxResetSalon
Kurumsal yaşamın kasvetli hallerine mizah katarak iş dünyasının daha yaşanılır, çalışılır, güven duyulan, keyifli bir ekosistem olması için çaba gösterdiğini söyleyen Hülya Mutlu anlatıyor. Bir şirkette eğer iletişimi yöneticiler iyi yapamıyorsa o iş kime kalır?  İstatistiklere baktığımıza insanların %35'i haftada 50 saatten fazla çalışıyor ve çalışanların %85'i mutsuz. Biz iş yaşamında neden bu kadar mutsuzuz? İş arkadaşınızın gerçek mutsuzluğunun ne olduğunu biliyor musunuz? Ortak sorunlar insanların hızlıca kaynaşmasını sağlar peki bu duruma iyi bir açıdan bakarak avantaja çevirebilir miyiz? Bazı kurumsal yaşamlar insanların önce kendilerine sonra birbirlerine sonrasında da işlerine yabancılaşmalarına sebep olabiliyor. Peki biz bu tablo içerisinde nasıl mutlu olacağız, izlemek için hemen tıklayın. 
HEMEN İZLEYİN
Cisco 2021 İş Esnekliği Pandemiye Karşı En Etkin Önlem
Cisco 2021 Küresel Ağ Trendleri Raporu'na göre profesyonellerinin %59,8'i BT esnekliğini, pandemi döneminde iş sürekliliği için en etkin önlem olarak gösteriyor. En son ağ özelliklerini kullanmaya başlayarak esnekliğe yoğunlaşmak için ağ stratejisini yeniden değerlendiren işletmeler, olası büyük sorunlara önceden çözüm bulacak çevikliğe sahip olacak. 2021 yılında, iş gücü, işyeri, iş yükleri ve şirket içi operasyonlar gibi önemli ağ trendlerinin bilincine varan işletmeler, gelecekteki potansiyel sorunlarla daha büyük özgüven ve başarıyla başa çıkabilecek kadar esnek olmalarını sağlayacak stratejiler uygulayabilecek. Raporda yer alan özet bilgileri ve beş önemli ağ trendini öğrenmek için şimdi sizin için bulduğumuz yazıyı okuyun.
HEMEN OKUYUN
2021'de Öne Çıkacak En Önemli 5 İK Gündemi
2021 yılı insan kaynakları ve iş sahipleri olarak bizlere hangi yönü gösteriyor? Birçok şirket 2021 yılının ilk aylarında iş dünyasında beklenen yönelimleri açıkladı. Sizler için oluşturduğumuz bu yazıda 2021 yılında İK toplantılarında konuşulacak 5 önemli konuyu bulacaksınız. Koronavirüs salgını milyonlarca insanı evden çalışmaya zorladı ve işverenlerin çalışan sağlığı hakkında düşünme şeklini değiştirdi. Tüm bu yaşananlara bakacak olursak yeni iş gücünün, belirsizlik karşısında uyarlanabilir ve dayanıklı olması gerekiyor. Liderlerin ekiplerini motive etmek ve sağlıklı tutmak için yeni yollar bulmaları, bazı konuları önceliklendirmeleri gerekiyor. Her İK çalışanının ve yöneticisinin üstünde düşünmesi gereken bu 5 konuyu okuyun.
HEMEN OKUYUN
#KitapÖnerisi 📚
Güçten Sonra Devam
Y. Akın Öngör
SATIN ALIN
Garanti Bankası'nın efsanevi genel müdürlerinden Akın Öngör, 2000 yılında görevinden ayrıldığında herkesi, özellikle de bankacılık çevrelerini hayrete düşürdü: Kariyerinin doruğundaki bu insan, kendi isteğiyle neden bu gücü bırakıyordu, ne yapacaktı? Akın Öngör, \'Güç\'ten Sonra Devam adlı kitabında tam da bunu anlatıyor.  Öncelikle hayatın güçten ve onun kullanımından ibaret olmadığının, insanın kendine ve çevresine zaman ayırması gerektiğinin altını çiziyor. Projelerini, meşgalelerini, zevklerini, yaptıklarını ve yapamadıklarını büyük bir içtenlikle gözler önüne seriyor. Bunlar arasında yelkenliyle Pasifik Okyanusu'nu geçmek de var, dünya çapında bir şarap markası yaratmak da, Anadolu'da bir kız meslek lisesi kurmak da. Öngör bunları anlatmakla kalmıyor, profesyonel hayattan sonra yapılabilecekler hakkında okuruna yol da gösteriyor; bunu da büyük bir gerçekçilikle, neyin yapılabileceğini, neyin (en azından belirli koşullarda) yapılamayacağını tartışarak yapıyor. 
 
 
Engage & Grow Türkiye
Organizasyonlara ve çalışanlarının zihinlerine yepyeni renkler kazandırmak için buradayız.
Engage & Grow Türkiye
Halaskargazi Cad. No: 114/8 34363 Osmanbey, İstanbul
+90 212 291 12 00  info@engageandgrowturkey.com
Mersis No: 0396065322000017
Bizi takip etmeyi unutmayın!