Sayı 35
​     23 Şubat 2021

 
 
 
'İnsanların yaşamı tesadüfler sonucu oluşmaz; insanların yaşamı onların davranışlarının yansımasından başka bir şey değildir.'
Doğan Cüceloğlu
Geliştiren Organizasyon Test Soruları
Geliştiren bir organizasyonda olup olmadığınızı merak ediyor musunuz? Organizasyonun çalışanın insan olarak gelişmesini sağlayan, yeni kapılar açan, öğrenmeyi teşvik eden bir kültüre sahip olması yeni gelenlerin bu kültüre katılmalarını da kolaylaştırıyor. Tüm liderler yetenekli çalışanları organizasyona çekmek ve içeridekileri de tutmak isterler. Sizler için Engage&Grow Koçumuz Bertay Fişekçi konuya dair özel soruları bir araya getirerek bir yazı kaleme aldı. Eğer sizin çalışanlarınız bu sorulara olumlu yanıt verebiliyorsa geliştiren bir organizasyon olmaya doğru yol alıyorsunuz demektir. Geliştiren bir organizasyona sahip olup olmadığınızı ve nasıl sahip olabileceğinizi görmek için şimdi yazıyı okuyun. 
OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
Para Öncelik Değilse İnsanlar Neden Daha Yüksek Ücretler için Grev Yapıyor?
Bu konuyu, ABD, Almanya, Japonya gibi ülkelerde düzenlenen bir ankette 'İnsanları gerçekten ne motive eder?' sorusunun cevabı daha iyi izah eder mahiyettedir. Yapılan sıralamada yüksek maaş alınması son sıralardadır. Maddi teşvikler bir insanın işindeki verimini artırmakta elbet önemlidir. Bununla birlikte maddi teşviklerin rolü, motive edici faktörlerin bütünlüğü içinde ele alınmalıdır. Mesela: Az ücret ödenen işçiler, fazladan alacakları her kuruşa bağımlıdır. Daha çok kazanan insanlar ise paraya daha az önem veriyor. Peki burada paranın yerini ne tutuyor, insanların yüksek ücret beklentileri adına yaptıkları düşünülen grevlerin arkasında yatan sebebi öğrenmek için hemen yazıyı okuyun.
HEMEN OKUYUN
Amacı Olan Şirketler Geleceği Şekillendirecek
IMF, pandeminin 2020 ve 2021 yıllarında kümülatif maliyetinin 12 trilyon doları bulacağını hesapladı. Bu genel tablo, doğal olarak belirli oranlarda, ülkemize ve sektörümüze de yansıdı. Bu sayıların detayına girmek yerine, bu dönemde neler öğrendiğimize ve geleceğe nasıl hazırlanmamız gerektiğine odaklanacak olursak nereye bakmamız gerekir? Bu dönemde hangi trendler yükseldi, iletişimde değişen roller neler oldu, bu yazıda bulabilirsiniz. Pandemi döneminde başarı ile yoluna devam eden şirketler neyi farklı yaptılar, peki ya siz başarılı olmak ve geleceğe şekil vermek için hangi konular üstünde çalışmalısınız? Öğrenmek için şimdi yazıyı okuyun.  
HEMEN OKUYUN
İletişiminiz Kadarsınız | Haluk Gürgen | TEDxIstanbul
Ahmet'in şirketi çok büyük bir projeyi alma aşamasında, bunun için büyük bir ekip ile hazırlık yaptı ve sunum günü geldi çattı. Bu projenin şirkete kazandıracaklarını ve ekibin hazırlık aşamasındaki büyük eforunu düşündükçe Ali'nin sırtınızdaki yükler artıyor. Ve söz Ali'ye geldiğinde herkesin karşısında kala kalıyor, hazırladığı o konuşma aklından uçup gidiyor. Patronu araya girerek sunumu başlatırken Ali her şeyi mahvettiğini düşünüyor. Siz Ali'nin bir üssü ya da takım arkadaşı olsanız böyle bir görevi tekrar Ali'ye verir misiniz, ona tekrar güvenebilir misiniz? Peki kararınınızın Ali'nin hayatına etkisi nasıl olur? Haluk Gürgen bu konuşmasında iletişimin momentum etkisini anlatıyor. İletişimdeki ideolojiler nelerdir, anlamlı iletişim nasıl kurarız keşfetmek istiyorsanız hemen videoya tıklayın. 
HEMEN İZLEYİN
Etkili İletişim Becerileri Nelerdir ve Nasıl Geliştirilir?
İş hayatında daima bir iletişim vardır. Örneğin, iş arkadaşımızdan ofis malzemesi isterken bile iletişim halindeyiz. Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz iş yerlerinde, başarılı ve mutlu olabilmek için sağlıklı iletişim kurmamız gerekmektedir. Eğer iş arkadaşları birbirini doğru anlayamıyorsa veya müşteri ve çalışan anlaşamıyorsa sağlıklı bir iş ortamı oluşturulamaz. Bunun sonucu olarak başarısız bir iş hayatı ortaya çıkar. Sizin için bulduğumuz bu yazıda, sadece iş yaşamınızdaki iletişiminize değil tüm hayatınıza katkı sağlayacak etkili iletişim becerilerinin neler olduğunu ve nasıl olduğunu öğreneceksiniz. Yazının son kısmında ekibiniz ile etkili iletişimizi artıracak 2 Oyun senaryosunu da gözden kaçırmayın hemen şimdi yazıyı okuyun.
HEMEN OKUYUN
Adaletli Yöneticinin Performans Yönetimi
 
 
En küçük topluluk olan aileden tutunda, ikili ilişkilerde ya da iş yerinde kurulan her düzende adalete ihtiyacımız vardır. İş dünyasını ele aldığımızda, bir yöneticinin adil olması onu en iyi yönetici yapmazken, en kötü yöneticinin tarif edilmesi istendiğinde akla ilk gelen adaletsizliği olur. Yönetici adaletinin en acımasızca sorgulandığı zamanlar şüphesiz terfi ve zam dönemleridir. Eğer organizasyonda kurgulanmış bir performans sistemi yoksa bu karar yöneticide yüksek seviyede baskı ve stres oluşturur. Sizin için bulduğumuz yazıda, bu sistemin basit şekilde nasıl kurgulanabileceğini ve yönetirken nelere dikkat etmemiz gerektiği yer alıyor. Stres ve baskıdan uzak, adaletli bir performans yönetimini öğrenmek için hemen yazıyı okuyun. 
HEMEN OKUYUN
#KitapÖnerisi 📚
Savaşçı
Doğan Cüceloğlu
SATIN ALIN
İnsan yeni bir farkındalık edindiği her an, haliyle daha önceki yaşamında bunun eksikliğini neden hissetmediğini sorgular. Sonrasında ise bu derin düşünme hali, hayata gözlerini yeni açmışçasına bir aydınlık hissi ile devam eder. İnsanın özgür iradesine, yani "kendilik bilinci"ne yeni bir basamak ekleyen her uyanış, hayat savaşına daha güçlü bir şekilde devam etmesinin başlangıcıdır. 11 ana bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde, "kendini arayış" anlatılıyor. İkinci bölümde ele alınan "uyanış ve farkına varma" evresiyle birlikte derin bir yolculuk başlıyor. Ve sonrasında, insanın yaşam savaşında kendisiyle barışık olması için aşılması gereken evrelerden bahsediliyor. İşte Savaşçı, bu uyanışın fitilini ateşlemesi bakımından, hayatın özünü kavramak isteyen her insanın mutlaka okuması gereken bir eser.
 
 
Engage & Grow Türkiye
Organizasyonlara ve çalışanlarının zihinlerine yepyeni renkler kazandırmak için buradayız.
Engage & Grow Türkiye
Halaskargazi Cad. No: 114/8 34363 Osmanbey, İstanbul
+90 212 291 12 00  info@engageandgrowturkey.com
Mersis No: 0396065322000017
Bizi takip etmeyi unutmayın!