Sayı 34
​     9 Şubat 2021

 
 
 
'Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.'
Konfüçyüs
Yönetici mi Lider mi Çalışan Bağlılığını Artırır?
Yöneticiler ve liderler arasındaki farklılıkları anlatan onlarca makale var. Ancak çoğunlukla, bunların çok teorik düzeyde yapıldığını, gerçek hayata pek dokunmadığını ve müdürlerin/liderlerin bu farklılıkları inceleme konusunda çok da istekli olmadıklarını gözlemleyebiliyoruz. Şu cümleleri siz de duydunuz mu?  ''Bunlar teorik, gel de gerçek hayatta yap bakalım oradaki 'lider'in yapması gerekenleri. Üzerimizde büyük bir baskı var, açıkçası bunları düşünecek vakit olmuyor, sadece işlerin yürümesi ve tamamlanması üzerine odaklanabiliyorum.'' Engage&Grow Koçumuz Bertay Fişekçi bir infografikten yola çıkarak müdürlerin ve liderlerin 'kullandıkları kelimeleri değiştirerek' yaratabilecekleri farkları kaleme aldı. Birkaç kelime ile ne değişebilir ki demeyin, etkilerini görmek için hemen yazıyı okuyun ve kullanmaya başlayın. 
OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
Takım Olmak
 
 
1980 sonrası modern NBA'de her zaman en az bir tane süper yıldız bulunduran takımlar şampiyon olurken, tek istisna 2004 yılında Detroit Pistons tarafından gerçekleştirildi. Süper yıldızları yoktu, hatta kadro derinlikleri bile yoktu. ''Yıldız'' seviyesine erişememiş, kalburüstü oyunculardan kuruluydu. Ancak Billups'ın söylediği gibi, oldukça iyi bir takım ruhuna sahiptiler. Peki bu takımdaki kişilerin özelliklerinde homojen bir dağılım mı görünür yoksa çeşitlilik mi hakimdir? Siz de kazanan bir takım yaratmak istiyorsanız, başarılı takımların nasıl oluştuğunu, avantajlarını ve zorluklarını hemen şimdi öğrenin. 
HEMEN OKUYUN
Kişisel SWOT Analizini Kullanarak Kariyerinde Nasıl Fark Yaratırsın?
Hayatta başarılı olabilmemiz için kişisel yeteneklerimizi tam anlamıyla kullanmamız kadar zayıf noktalarımızın da farkında olmamız gerekiyor. Şirketler tarafından çok işlevsel ve sıklıkla kullanılan SWOT analizi ise işte bu noktada devreye giriyor. SWOT analizini bu kadar etkili ve faydalı yapan şey ise normalde farkına varamayacağımız detayları gözler önüne sererek, zayıf noktalarımızı anlamamızı sağlaması ve bize zarar verebilecek tehlikeleri önceden düşünüp, önlem almamıza olanak tanıması. Senin de, Kişisel SWOT analizin ile iş hayatında başarılı olman ve kariyerinde fark yaratman mümkün. Peki, ama nasıl? Bu yazıyı kaçırmayın, hemen şimdi okuyun.
HEMEN OKUYUN
Yeni Kuşakları Anlamak | Evrim Kuran | TEDxReset
Kuşakların birbirini anlamasının bir yolu var. İş dünyası artık bu kavrama sahip çıkıyor. İnsan yaş aldıkça, işindeki bilgi ve deneyim ile birlikte etrafında ideolojik bir kule oluşturmaya başlıyor. Bilgi ve deneyim çok kıymetli bununla birlikte onlar ile oluşturulan duvarlar o ideolojilere sahip olmayanlardan uzaklaşmaya sebep oluyor. Bizim gibi düşünmeyenler! Kuşaklar arasında da bu farklılıklar var. Peki kendine has özellikleri olan farklı kuşaklar birbirlerini anlayabilir mi? Birlikte nasıl çalışabilirler? İbni Haldun'dan başlayan bu araştırmaları ve sonuçlarını hemen dinleyin.
HEMEN İZLEYİN
Çalışanları Evdeyken Mutlu Edecek Esnek Yan Hak Fikirleri
Evden çıkamayan çalışanlarınızı mutlu edecek, kullanışlı esnek yan hak fikirleri.. Günümüzde şirketler çalışanların mutlu, motivasyonu yüksek ve her şeyden önce şirketine bağlı bir çalışan olmasını sağlamak için sunulacak imkanların yalnızca maddi olanaklarla sınırlı kalmaması gerektiği iyi biliyor.  İyi maaşlar, çalışanlar için bir tercih ve motivasyon nedeni, ancak tek başına yeterli değil. Bu yüzden doğrudan hakların dışında sunulan ''esnek yan haklar'' büyük önem taşıyor. Evden çıkamayan çalışanlar için; spor salonu üyelikleri, akaryakıt avantajları, etkinlik biletleri, tatil destekleri gibi onlarca yan hak artık pek kullanışlı değil. Evden çalışanların kolayca kullanabileceği yan hakları okumak için şimdi yazıya tıklayın. 
HEMEN OKUYUN
Hawthorne Etkisi: İzlendiğimiz Zaman Değişiriz
Bu kavram hayatımıza, 1955'te araştırmacı Henry A. Landsberger tarafından yapılan bir araştırmadan sonra hayatımıza girmeye başladı. Yapılan deneyde, çalışılan ofisin aydınlatılmasında bir değişiklik yaparak, işçi verimliliğinde herhangi bir etki olup olmadığı araştırılmak istendi. Aydınlatma seviyesinin, işçilerin verimliliği üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı fark edildi. Yine de, bazı işçilerin üretkenliklerinde bir artış olduğu gözlemlendi. Peki işçilerin üretkenliğini artıran unsur neydi? Yazıyı şimdi okuyun ve hemen öğrenin.
HEMEN OKUYUN
#KitapÖnerisi 📚
Ait
Ozan Dağdeviren
SATIN ALIN
Dünya'nın sosyal bilimler birikimini, Türkiye'nin iş ve hayat gerçeğini yorumlamak için kullanır. Çalışan, mesai yapan, emek harcayan fakat bir yandan da iş hayatında anlam arayan şehirli insanın hayatını ve davranışlarını keşfeder. En önemlisi; Ait Olma İhtiyacı'nın ve ona bağlı endişelerin, hem gündelik hem de yaşamsal kararlarda ne kadar büyük bir şekillendirici olduğu konusunda farkındalık yaratır. Maslow'un İhtiyaçlar Piramidi Neden Yanlış? Adam gibi Adam, Kadın gibi Kadın Olmayınca Ne Oluyor? Futbol Takımları ve Taraftar Aidiyeti Neden Bu Kadar Önemli? Markalar ve Pazarlama Taktikleri Aitlik Duygusunu Nasıl Kullanıyor? Hemşerilik Olmadan Şehirlilik Neden Olmaz? ''Kurumsal Aile'' Olur mu; İş Hayatında Aidiyet ve Anlam Arayışı Neden Kesişir? Millet, Din, İdeoloji, Eğitim, Doğa ve Dijitalleşmenin Ortak Paydası Ne?
 
 
 
Engage & Grow Türkiye
Organizasyonlara ve çalışanlarının zihinlerine yepyeni renkler kazandırmak için buradayız.
Engage & Grow Türkiye
Halaskargazi Cad. No: 114/8 34363 Osmanbey, İstanbul
+90 212 291 12 00  info@engageandgrowturkey.com
Mersis No: 0396065322000017
Bizi takip etmeyi unutmayın!