fbpx

Evrim Yerli

Biyografi

Evrim Yerli kurucusu olduğu Evolve Liderlik ve Koçluk Eğitim Danışmanlığı bünyesinde yönetici ve takım koçluğu, liderlik ve yetenek gelişimi ve kadın liderliği alanlarında hizmet vermektedir. Bunun yanında, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsünde Kıdemli Öğretim Görevlisi olarak İşletme yüksek lisans öğrencilerine (MBA, Executive MBA) birebir ve grup koçluğu desteği vermekte; koçluk, liderlik, takım yönetimi ve sosyal girişimcilik dersleri vermektedir.

Mart 2018 itibariye Avrupa Mentorluk ve Koçluk Kurulu (EMCC) Türkiye Başkanlığı görevini devralmıştır; EMCC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda 41 North Business School’a Liderlik Programları tasarımı ve geliştirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

2012-2014 yılları arasında Koç Holding’de Kurumsal Koç olarak görev yapan Evrim Yerli, Türkiye’nin ilk kurum içi koçlarından olup; Koç Topluluğu’nda geleceğin lider adaylarına yönelik kurumsal koçluk ve liderlik gelişim programlarını tasarlamış ve hayata geçirmiştir. Bu doğrultuda, üst yönetici yetenek havuzunda yer alan Türkiye ve yurtdışındaki 70 lidere iki yıl süresince birebir ve grup koçluğu çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Bunların yanı sıra, Koç Topluluğu’nda insanı merkeze koyan koçluk kültürünün bir yönetim felsefesi olarak yaygınlaştırılmasına yönelik olarak kurumsal iç koçluk sürecinin geliştirilmesinden ve yönetiminden sorumlu olarak, Türkiye’nin en geniş kapsamlı iç koçluk uygulaması olan Koç Topluluğu Kurumsal Koçluk Sistemi’ni geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde orta ve üst kademe yöneticiler arasından 106 iç koçun uluslararası akredite koçluk eğitimleri alarak yetiştirilmesini sağlamış, bu kişiler aracılığıyla Topluluk içinde her yıl yaklaşık 200 yöneticiye iç koçluk desteği sağlanabilir hale gelmiştir.

İnsan kaynakları alanındaki kariyerine 2000 yılında Koç Topluluğu’na bağlı eğitim ve danışmanlık şirketi olan İ.d.e.a.’da İnsan Kaynakları Danışmanı olarak başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Beko Elektronik, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Otokar, Arçelik ve Koç Holding İnsan Kaynakları bölümlerinde uzman ve yönetici olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında; insan kaynakları ve yönetim geliştirme ile ilgili tüm süreçlerin uygulama ve sistem geliştirme alanlarında rol almıştır. Yerli, kurumsal koçluk görevi öncesinde son olarak Divan Grubu’nun İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapmıştır.

Evrim Yerli, Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in PCC – Akredite Profesyonel Koç ve Adler International Learning Kanada’nın ACPC – Adler Sertifikalı Profesyonel Koç sertifikasyonlarını almıştır. Eurasian Gestalt Coaching Program tarafından düzenlenen “Üst Düzey Yönetici Koçluğu ve Organizasyonel Koçluk ile Yeteneği Açığa Çıkarmak” konulu eğitimi ile CRR Global’ın sunduğu “Organizasyon, İlişki ve Sistem Koçluğu” (ORSC) programlarını tamamlamıştır. 2013’ten bu yana Doç Dr. Nita Scherler’in Gestalt Uygulayıcılığı programına devam etmektedir. Dünyanın bir numaralı liderlik gurusu Marshall Goldsmith tarafından geliştirilen “Paydaş Merkezli Koçluk” (Stakeholder Centered Coaching) isimli tepe yönetici koçluk programını, Team Coaching International tarafından geliştirilen takım koçluğu programını tamamlamıştır. 2015’ten bu yana AoEC (Academy of Executive Coaching) tarafından Londra’da düzenlenen Sistemik Takım Koçluğu Kıdemli Uygulayıcı diploma programına devam etmektedir. Birmingham’da düzenlenen Shadow Work Uygulayıcılığı programını tamamlamış, Ocak 2018 itibariyle Shadow Work Uygulayıcısı unvanını almıştır. Team Diagnostics takım etkinliği ölçüm envanterini uygulama lisanslarına sahiptir. OPQ ve Neo-PIR mesleki kişilik envanterlerinin lisanslı kullanıcısıdır.

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Yerli, 2011 – 2013 yılları arasında Londra Middlesex Üniversitesi’nin “Organizasyonlarda Liderlik, Koçluk ve Danışmanlık” yüksek lisans programını tamamlamıştır. Bitirme projesini, kadın liderliği alanında ve “Liderlikte Görünürlük” konusu üzerine gerçekleştirmiştir.

Evli ve bir çocuk annesidir.

Biography

Evrim Yerli is the founder of Evolve Leadership and Coaching, specialized in designing and delivering leadership development programs, personal development programs, group coaching and team coaching programs, and executive coaching services. Besides, she instructs leadership and coaching classes to MBA and Executive MBA students at Koc University and delivers 1-1 and group coaching programs to support their leadership development.

As of March 2018, she has been appointed as the President of EMCC (European Mentoring & Coaching Council) Turkey, and continues her work as the chairwoman to the executive board. Previous to her role as president, she successfully managed her role as the VP of Research in Turkey for three years.

In addition, she has been working in collaboration with 41 North Business School as a consultant specialized in design and development on “Leadership Programs”.

Having worked as Corporate Coach at Koc Holding between 2012 and 2014; she designed, implemented and delivered corporate coaching and leadership development programs for future leaders of Koc Group (Koc Group is the largest conglomerate in Turkey, operating in various sectors such as energy, automotive, consumer durables, finance, etc. – http://www.koc.com.tr/en-us/about) Furthermore, aiming to deploy the coaching culture as a management philosophy in Koc Group, she created a pool of internal coaches and designed the internal coaching process. As a result of this project, a pool 106 internal coaches were developed; who went through an ICF accredited professional coaching program and received supervision while they coached nearly 200 managers across group companies each year.

She started her career in human resources as an HR Consultant in Koc Group and then held various HR roles in different companies and industries such as; consumer electronics, automotive, defense, durable consumer goods and tourism within and out of Koc Group. Having worked in different managerial roles in HR; she gained utmost expertise in talent management and leadership development by concentrating on them with enthusiasm.

Being one of the first corporate internal coaches in Turkey, she has a coaching experience of more than 1500 hours in various sectors such as automotive, durable goods, retail, tourism, banking, defense, food, IT, etc.)

She has been certified by the International Coaching Federation (ICF) as PCC (Professional Certified Coach) and Adler International Canada as ACPC (Adler Certified Professional Coach). She then attended advanced coaching programs such as “Leveraging Talent through Executive and Organizational Coaching” by Eurasian Gestalt Coaching Program and “Organization, Relationship and Systems Coaching” (ORSC) by CRR Global. She is a licensed practitioner of Marshall Goldsmith, Stakeholder Centered Coaching program for the executive level and a licensed team coach by Team Coaching International (TCI). Since 2013, she has been pursuing her studies on Gestalt Psychology. Since 2015, she has been attending the “Systemic Team Coaching” program held by AoEC (Academy of Executive Coaching) in London, UK. She has completed her studies in Shadow Work in Birmingham, UK; and as of January 2018 she has been a certified Shadow Work Facilitator.

She graduated from Bogazici University, Department of English Language and Literature. In 2013, Evrim received her Master’s Degree in “Coaching, Consulting and Leadership in the Organizations” from Middlesex University, London; specializing her focus on women leadership and writing her master’s thesis on “Visibility in Leadership”.

She is married with one daughter.

   

   

  Engage & Grow çalışan bağlılığını arttırmayı amaçlayan firmalar için karlılık, verimlilik ve liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik, aksiyon temelli nöroloji bilimi verileri kullanılarak tasarlanmış, başarısı kanıtlanmış bir programdır.

  ADRES

  Halaskargazi Cad. No: 114/8
  34363 Osmanbey, İstanbul

  TELEFON

  +90 212 291 12 00

  E-MAİL

  info@engageandgrowturkey.com